Pohádky

O Sněhurce

Zlá královna se neumí smířit s tím, že v království vyrůstá Sněhurka, krásnější, než je ona sama. Rozhodne se ji zničit, naštěstí Sněhurce pomáhají trpaslíci. Náš pan spisovatel píše pohádku přímo na scéně a je u toho spousta legrace. Prince nakonec musíme najít mezi diváky.

Jak se vodník chtěl ženit (autorská)

Vodník Brekule by si moc rád našel nevěstu, ale neví, jak jít na námluvy. Všude už se rodí mláďátka a on je pořád sám. Potíže mu vyřeší veverka Pizizubka, která mu pomůže napsat dopis pro krásnou Žbluňku.

Jak chtěla princezna čarovat (autorská)

Král vnucuje své dceři hloupého prince, protože je bohatý – ta ale miluje jiného. Dá si tedy podmínku, že si vezme jen toho, kdo ji naučí čarovat. Spolu s naším skřítkem a bludičkou čarují i diváci – a na konci se dozvíme, co je to největší kouzlo.

Sněhuláci o Vánocích (autorská)

Dva veselí sněhuláci si hrají na mámu a tátu a dělají Vánoce – najdou si mrkve a uhlíky, schovávají se před čertem, loví kapra, zpívají koledu a zdobí stromeček. Dělají u toho spoustu vylomenin a ještě jim všechno komplikuje vrána, která jim nakonec málem vyfoukne i dáreček.

Perníková chaloupka

V naší pohádce se setkáte s perníkářkou, která peče perníčky na stavbu chaloupky. Netuší, že jsou pro zlou ježibabu. Ta má zálusk na Jeníčka s Mařenkou a chce je upéct v peci – děti však na ni vyzrajou – a diváci se projedou na lopatě.
.

O Popelce

Princ si vybírá nevěstu a dvě trhovkyně se dohadují, která bude ta pravá. Skromná Popelka dostane za úkol přebrat hrách a čočku – na ples nesmí. Přesto se jí podaří do zámku dostat a princ se do ní zamiluje. Pozná ji pak podle střevíčku i v chudobné chaloupce.

Míček Flíček

Babička s dědečkem jsou smutní, že nemají žádné vnoučátko- moc se zaradují, když u nich zůstane bydlet malý míček. S diváky si všichni spolu hází, hrají – míček ale zlobí, uteče do lesa a ukradnou ho dračice. Ještěže je statečný dědeček přemůže!

Hody, hody, doprovody (autorská)

Zajíčci zjistí, že nemají ani pomlázku, ani vajíčka a moc by si chtěli udělat Velikonce. Děti jim pomůžou naučit se barvy a vajíčka jim samy namalují. Podaří se uplést i pomázku – jeden velikonoční zvyk ale málem úplně zamotá konec pohádky.

Uličnice opice (Autorská)

Dvě kamarádky opičky se nechtějí starat o brášku se sestřičkou. Zlobí tak, že na ně přijde šaman a sourozence jim za trest odnese. Zlobilky se musí moc snažit a napravit se, aby šamana obměkčily. Nakonec ale všechno zvládnou a jsou z nich bezva ségry.

O papírovém drakovi (autorská)

Nafoukaný drak Kolosák se pořád jen vytahuje. Chce létat výš a výš, rozzlobí tím vítr a ten ho odfoukne, až se zamotá mezi dráty a antény ve městě. Protože ho ale děti pomůžou osvobodit, slíbí, že se polepší – dokonce vymyslí, jak zachránit semafor, poškozený při srážce aut. A všichni si povíme, co takový semafor vlastně ukazuje.

Myšky neposedy (autorská)

Kocourek Šušánek začíná každé ráno rozcvičkou a sestaví si zdravý jídelníček. Dvě malé myšky ho ale pořád zlobí a všechno mu rozkoušou a rozhází. A tak si musíme povědět, jak se chovají správní kamarádi – nakonec to pochopí i myši..

Zimní radovánky (autorská)

Barča s Matějem vyvádí, sáňkují na chodníku a dokonce jedou i přes silnici. Ke všemu ještě lížou rampouchy a sundají si čepice i svetry, takže dostanou kašel a horečku. Paní domovnice rychle telefonuje pro lékařku – i přes špatné spojení a spoustu přežbleptů nakonec paní doktorka přijede, děti uzdraví a diváci jim ukážou, jak se správně oblékat.

Červená Karkulka

Babička s pomocí diváků uklízí, aby přivítala gratulanty, kteří jí jdou blahopřát k narozeninám. Vnučka Karkulka už nese košíček a kytičku. Před ní však vtrhne do chaloupky vlk, který chce všechny sežrat – šťastný konec zařídí pan myslivec.

O nezbedné víle (Autorská)

Víla Zvoněnka nechce tančit a muzikantům zničí jejich inštrumenty. Tatínek skřítek se moc zlobí – a zlobí se i krásný noční motýl, protože ji nemůže vzít do kola. Zvoněnka nakonec začne trénovat, opraví hudebníkům nástroje a je z ní taková tanečnice, že se do ní motýl Kristián zamiluje.

O Budulínkovi

Babička s dědečkem musí na trh a tak Budulínek zůstane sám doma. Jenže přijde liška – a Budulínek, přestože slíbil, že neotevře, neposlechne a pustí ji dovnitř. Liška ho unese do své nory a předhodí na hraní liščatům. Naštěstí dědeček vymyslí, jak je přelstít a vnoučka zachrání.

Hola, hola, škola volá! (autorská)

Školník vítá ve škole děti, vysvětluje, jak se mají chovat, paní učitelka učí předměty i tělocvik, ale Pepík nechce ani psát ani počítat, jen blbne a dělá vylomeniny. Naopak vrána by do školy chtěla moc a díky ní i Pepa nakonec zjistí, že škola je fajn.

Medvědí Vánoce (autorská)

Paní Zima všude seslala bílou peřinu. Bráškové medvídci najdou odhozeného plyšáčka. Protože je to miminko, které se ještě počůrává, mají s ním spoustu veselých starostí. Nakonec ho zabalí do plenek jako Jezulátko, zpívají mu koledy a dají ho mamince pod stromeček, ať má překvapení.

Bez práce nejsou koláče (autorská)

Je čas posvícení a slepička chce pro svého kohoutka upéct koláče. Na dvoře je spousta kamarádů, ale vymlouvají se, nikdo z nich jí nechce pomoci. Pomůže nakonec mráček se sluníčkem a pomůžou i děti. Zvířátkům ze dvora koláče voní, bez práce je ale dostat nemůžou. A tak musí i oni přiložit ruku k dílu.

O pirátech a malé velrybě (autorská)

Zlí piráti chtějí pochytat mořské rybky, mušle i koníka. Malá velryba kamarády zachrání, nikdo ale netuší, že sem plave i žralok. Před ním se piráti třesou – a malá velryba musí nakonec zachránit i je. Piráti za to slíbí, že už nikoho v moři lovit nebudou a dokonce se polepší.

Loupežníci a zvířátka

Kravičce, kočičce a kohoutkovi se nelíbí u zlého, lakotného sedláka, který na ně pořád jen křičí. Odejdou do světa, ale setkají se tam s loupežníky, kteří je chtějí sníst. Zvířátkům se ale podaří je přelstít a šťastně pak hospodaří v chaloupce.

O veliké řepě

Dědeček nemůže a nemůže vytáhnout velikánskou řepu. Jeho zahrádku ale hlídá strašák do zelí, který zavolá babičku, vnučku, psa, kočku a myš – společně s dětmi všichni tahají, řepa nakonec vyletí ze země a můžou se začít smažit řepné placičky.

O třech prasátkách

Malí čuníci mají jen ledabyle postavené domečky. Když to zjistí vlk, rozhodne se jim je rozbořit a prasátka sníst. Ta však přijdou na to, jak na něj – vlk nakonec utíká s připáleným ocasem.

O kohoutkovi a slepičce

Kohoutek je veliký hamoun, shltne všechna zrnka a jedno mu zaskočí. Slepička běží pro vodu, aby mu zrníčko spláchla z krku do bříška, ale nožky má unavené. Děti jí však zpívají do kroku, objeví se i další pomocníci a všechno dobře dopadne.

O Zlatovlásce

Král sní rybu, po které rozumí řeči zvířat. Ochutná ji i jeho kuchař a nechce-li přijít o hlavu, musí jet hledat Zlatovlásku, o které ptáčci hovořili. V naší pohádce mu se třemi úkoly pomáhá kromě mouchy také morčátko, šnek a datel.

Šípková Růženka

Trubači slavně vytrubují narození děťátka, sudička ale vyřkne kletbu, že princezna i království usnou navěky. Vše zaroste trním a náš princ – i když je to pořádný popleta a jezdí na oslu, statečně princeznu vyseká ven – a může být svatba.

Jak šel medvídek do školy (autorská)

Méďovi a mravenečkovi se všichni smějí, že jsou ještě malí. Jenomže oni jsou natolik chytří, že vymyslí, jak zachránit mravence před povodní. A protože je paní učitelka Sova naučila počítat, ti dva maličcí zjistí, že chybí několik kukel – díky nim se mravenci pro své děti vrátí, zachrání je a moc se omlouvají.

Vánoční příběh o kouzelné vločce (autorská)

Je zima, ptáčkové jsou hladoví a kluci uličníci jim nedají nic do krmítka a ani drobečky jim nehodí. I strašák Rampušák je na ty zlobiče krátký – a ti dva jsou dokonce i drzí na maminku. Kouzelná sněhová vločka proto svolá ostatní sestřičky a kluky zasněží do sněhového kopce – musí se polepšit, aby zachránili holou kůži.

O zatoulané ponožce (autorská)

Anička je nepořádná, nic si neuklidí, do pokoje jí vletí vítr a odnese ponožku. Nepořádnici zebe nožka a musí jít ponožku hledat – ale protože cestou pomůže ježkovi, myšákovi a méKarkulkaďovi, oni jí zas poradí, kde vítr najde. Společně s dětmi ho pak přemůžou.

O lesních skřítcích (autorská)

Nepořádní lidé vysypou v lese nepořádek a do potoka vylejou olej z auta. Skřítci, co žijí v lese, si odpadky zkazí žaludek, olejem se málem otráví. Ještěže mají nejmladšího brášku, který ví, že čistota je půl zdraví. Vyléčí jim nemocná bříška a naučí je i třídit odpad.

Hrnečku, vař!

Majdalenka pomůže staré babičce a dostane od ní hrneček, který sám vaří kaši. Dva myšáci, kteří by chtěli všechnu dobrotu jen sami pro sebe, ho ukradnou – ale vůbec to s ním neumí. Nebýt maminky a Majdalenky, málem by se ti rošťáci v kaši utopili.

O neposlušných kůzlátkách

Pohádku vypráví dvě uklízečky, které si v novinách přečtou článek o únosu neposlušných kůzlátek. Rozhodnou se pomoci paní koze a jdou chytit zlého vlka. Všechno se jim podaří, dostanou dokonce medaili a kůzlátka se vrátí domů.

Čarodějná škola (autorská)

Malá čarodějka Pepina zlobí a nechce chodit do školy, radši by se houpala s pavouky v síti. Jenže veselí netopýři se do školy těší, vyprosí si dokonce barevné kabátky, aby byli k rozeznání. I strašidýlko Bucíček běží do školy – a tak nakonec jde i Pepina. Dostane jedničku s hvězdičkou a děti se naučí čarování s číslicemi.

O rozpustilých čertech (autorská)

Malí čertíci tvrdí, že chtějí být andělé. Táta s mámou jsou z nich nešťastní, vždyť kde by se hříšníci napravovali, kdyby nebylo peklo a čerti? Musí zasáhnout čertí babička, která všem pomocí pár kouzel dokáže, že každý má být to, co je, i čert – a zlobidla se musí moc snažit, aby si babičku udobřila a mohla se zas vrátit domů.

Pejsek a kočička vítají jaro (autorská)

Všude zvoní budíčky a vítají jarní den. Proto si povíme něco o budíčcích, o času, o tikání a hodinách. Pejsek s kočičkou chtějí také jaro a Velikonoce a obarví vajíčka, ze kterých se pak narodí barevná kuřátka. Naštěstí mrak barvu smyje – a slepička všem upeče velikonoční nádivku.